Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak zlikwidować świąteczne napięcie?
Jak zlikwidować świąteczne napięcie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wigilijny dzień podniosły nastrój narasta wraz z nieuchronnym zakończeniem dnia i rozpoczęciem wieczoru. Członkowie rodziny, czasem bardzo dawno nie widziani, zjeżdżają do rodzinnego domu i zajmują miejsca przy stole. Odgłosy krzątaniny w kuchni mieszają się z dźwiękami rzewnie wyśpiewywanych kolęd, które puszczane co roku z tej samej, lekko porysowanej płyty towarzyszą przygotowaniom do kolacji. Babcia Józia nalewa zupę grzybową do wazy, dzieci co rusz podbiegają do choinki i chichoczą ukradkiem, patrząc na piętrzące się pod drzewkiem pudełka, opakowane w kolorowe papiery. Mężczyźni zajmują się rozkładaniem złożonego na co dzień stołu i dosztukowaniem krzeseł, rozsianych gdzieś po pokojach.

Taki przyjemny, świąteczny obrazek tkwi w pamięci chyba każdego z nas. Czasem jednak bywa tak, że świąteczne emocje i oczekiwania członków rodziny nie są kompatybilne z tym miłym scenariuszem.

„Hanka upiekła tylko jedno ciasto ,a ja przytargałam aż trzy sałatki!” - bulwersuje się w myślach ciocia Jadzia, choć z pozoru przecież ulega nastrojowi chwili i szeroko uśmiecha się do cioci Hani. ‚Jadzia przyszła w nowej sukience, a przecież mówiła, że ostatnio źle jej się powodzi i nie zrobi prezentów w tym roku!” -  rozlicza w milczeniu ciocia Hania, odwzajemniając uśmiech. 

„Jak tam w szkole?” - rzuca sucho wujek Rysiek, próbując jakoś nawiązać konwersację z kilkunastoletnią Kasią, siedzącą z założonymi rękami przy świątecznie przystrojonym stole. - „Dobrze!” - odpowiada Kasia, która nawet nie sili się na uśmiech, tylko ukradkiem łypie na zegarek zastanawiając się, jak długo jeszcze przyjdzie jej tkwić tutaj z tymi zgredami.

„Znowu nie ubrałeś czapki!” - krzyczy babcia Kazia do swojego czterdziestoletniego syna, na co dzień bardzo ważnego prezesa banku, który właśnie wraca z podwórka z przerwy na papieroska.

-„Mamo, proszę cię..” - prezes banku przymilnie próbuje stopować seniorkę rodziny. Głos jego brzmi cicho i potulnie, choć w środku czuje, że zaraz wybuchnie.

Kiedy wiszące w powietrzu napięcie przybiera już tak wysoki poziom, ze niemal widać iskry, do jadalni uroczyście wkracza babcia Józia i stawia na stole wazę z zupą grzybową, a w niej..

 

Chochla Nessie - RadosnaKuchnia.pl

Chochla Nessie zadziałała jak szpilka, która przebiła z hukiem nabrzmiały balon emocji. Nagle przy stole wybucha gromki śmiech, który pozwala ukierunkować gdzieś ten niepotrzebny stres.

 

Babcia Józia jest mądrą kobietą. Przeżyła już niejedną wigilię i w wielu świątecznych obiadach brała czynny udział. W tym roku jednak postanowiła, że nie dopuści do tego, by cokolwiek zakłóciło ten cudowny, ale jakże krótki czas świętowania. Kupiła kilka nietypowych, zabawnych drobiazgów kuchennych i część wykorzystała przy świątecznej kolacji, a resztę spakowała i położyła pod choinką, dedykując swoim dzieciom.  „Życie jest zbyt krótkie, by nie śmiać się codziennie” - pomyślała i z radością wróciła do swej kuchni. Radosnej kuchni!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl